2014m. Klubo nuotraukos

Lietuvybę į Airiją vežę palangiškiai pasibeldė ir į Dublino mero duris

Kaip pasakojo vienas iš „Palangos fotoklubo 750“ steigėjų, projekto „Žmogus/Human being“ vadovas Adas Sendrauskas, į Airiją važiuota buvusių fotoklubiečių palangiškių Ievos Sungailaitės ir Renatos Sungailienės kvietimu. „Jos išvyko prieš dvejus metus gyventi bei dirbti į Airiją ir įkūrė lygiai tokį patį fotoklubą“, – pasakojo A. Sendrauskas. Palangiškės savo „kūdikį“ pavadino Airijos lietuvių fotoklubu „Fotomanai.lt“.

Sendrausko teigimu, kai juos pakvietė atvykti į Dubliną, ieškota reikšmingos datos vizitui ir nutarta, jog būtų labai gražu, jei paroda ir susitikimai būtų surengti minint Vasario 16-ąją.

„Visa atsakomybė buvo ant mano pečių. Kaip vadovas, galiu pasakyti, kad vizitas mums nusisekė puikiai. Gavome tai, ko tikėjomės, ir davėme truputį daugiau, negu tikėjosi iš mūsų Airijos bendruomenės lietuviai“, – sakė vadovas.

Dubline surengtas susitikimas su ambasados darbuotojais, lietuvių bendruomenės vadovybe. „Fotomanų“ atstovai parodė savo darbus ir surengė tautinę vakaronę, kurios metu koncertavo Airijos lietuviai. „Mes eksponavome apie 50 darbų, o vakaro „vinimi“ tapo Palangos fotoklubo sukurtas 15 min. Dokumentinis filmas „Kaimiškos vestuvės Palangoje“ su visomis lietuviškomis tradicijomis. Oalangiškių darbas palydėtas audringais plojimais.

„Mes pirmieji pasveikinome Dublino merą su išskirtine jų švente – šiais metais sostinei sukanka 1010 metų. Meras mus priėmė, susitikimas vyko apie 45 min. Jie puikiai įvertino tai, kad mūsų mažytė valstybė Lietuva sugebėjo gauti nepriklausomybę“, – pasakojo vadovas.

Pasak A. Sendrausko, Dublino meras nelabai suprato palangiškių vizito tikslo. Gal manė, kad jie prašys kokių privilegijų lietuviams ar didesnės globos. Ačiau tai buvo mandagumo vizitas, kurio metu Dublino vadovui buvo įteiktas Alberto ir Lino Žulkų medžio dirbinys su gintaro inkrustacija.

„Fotomanų“ nariai palangiškiams suorganizavo fantastišką kelionę po Airiją. Išnuomojo autobusus, aprodė kapavietes, kalnus ežerus, o po to pakvietė į pikniką.

Keliauninkai pasivaikščiojo ir po miestą, pasėdėjo prabangiuose baruose, paragavo „Gineso“ alaus. Palangos fotoklubo nariams teko pamatyti ir naktinį Dubliną.

Anot A. Sendrausko, Airija – nuostabi šalis. Žmonės yra nepaprastai geranoriški, nėra jokios skubos, ramu ir jauku.

Tačiau pats gražiausias kelionės momentas buvo – sekmadieninės šventosios mišios. „Lietuvių bendruomenė į jas renkasi kiekvieną sekmadienį. Tauragiškis kunigas pasakė nepaprastai gražų pamokslą, padėkojo už lietuvybės palaikymą, puoselėjimą, pakvietė bendrai nuotraukai. Padainavome su lietuviais, padovanojome lietuvių bendruomenei nepaprastai daug knygų, literatūros apie Palangą, Lietuvą, apie fotoklubą“, – dalijosi įspūdžiais A. Sendrauskas.

Pasak fotomenininko, moterys ir garbės svečiai Dubline buvo apgyvendinti „Fotomanų“ narių būstuose, o vyrai išsinuomojo nakvynės namus. Miegojo dviaukštėse lovose – kaip kareivinėse. Turėjo atskirą virtuvėlę, tad visi vyrai vakarus praleisdavo joje. „Doras lietuvis atsiveža ir kumpio, buvo linksma ir sotu“, – juokėsi vadovas.

Anot A. Sendrausko, prie Dublino mero rezidencijos pastatyta angeliuko skulptūra, kurią padovanojo Vilniaus meras. Simbolinis angeliukas bus pastatytas visų Europos sostinių merų rezidencijos vietose. Angeliukas – tai simbolinis kvietimas į Vilnių, kai miestas taps Europos kultūros sostine. „Kiekvienas daro skirtingus darbus, tačiau mūsų tikslas yra vienas – garsinti Lietuvą. Mes garsiname Lietuvą su pasididžiavimu, galime padėti išlaikyti kultūrą, kalbą“, – teigė A. Sendrauskas.

Šiuo metu Dubline yra remontuojamos patalpos naujai ambasadai. Čia ketinama įrengti dvi parodų sales, pastatyti fortepijoną. Tada bus kviečiami žmonės iš Lietuvos su koncertine programa, parodomis, literatūriniais skaitiniais.

„Airija labai kontrastinga, egzotiška šalis, ir apie ją mes visisškai nieko nežinome, nei jos istorijos, nei kultūros“, – kalbėjo A. Sendrauskas. Jis prasitarė, jog norėtų kiek pagyventi šioje šalyje ir pafotografuoti ją.

Jurgita Arbačauskaitė
„Vakarinė Palanga“
2008-02-23 Nr. 15